Welcome, Guest: Register On Nairaland / LOGIN! / Trending / Recent / New
Stats: 3,150,298 members, 7,808,012 topics. Date: Thursday, 25 April 2024 at 03:13 AM

Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos - Culture (2) - Nairaland

Nairaland Forum / Nairaland / General / Culture / Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos (25581 Views)

Ooni Ogunwusi And Wuraola’s Marriage Crashes - TheCapital.NG Claims / Ooni Ogunwusi And Wife At Lagos Airport On Their Way To The US, Caused A Scene / Ooni Ogunwusi And His Wife Wuraola At His Palace (Photos) (2) (3) (4)

(1) (2) (Reply) (Go Down)

Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by Histrings08(m): 6:16pm On Jul 03, 2016
She's a queen nd he's a king..
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by peezeygwiny(m): 6:25pm On Jul 03, 2016
I love seeing diz woman's face
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by olamide215: 6:41pm On Jul 03, 2016
Is that how they will continue to wear white through out the rest of their. Common! Variety is the spice of life
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by Houseofglam7(f): 6:45pm On Jul 03, 2016
Dahjhi:
I know know say u go talk am. I think this nah the first time I saw her smiling

Why she dey always vex na?
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by Dahjhi: 6:53pm On Jul 03, 2016
Houseofglam7:


Why she dey always vex na?
Happiness nor easy to fake nah. A saddist will always be one

1 Like

Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by Nobody: 6:55pm On Jul 03, 2016
Gaddamn.....thats one hotttt queen abi princess!!! me likey!!!!
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by lordkhalifa(m): 6:59pm On Jul 03, 2016
Ademoore07:




Ooni is Back to naija oooo. PMB break his fast with him few days ago.
why are they uploading old pictures


Bloggers self
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by AreaFada2: 7:05pm On Jul 03, 2016
Ademoore07:




Ooni is Back to naija oooo. PMB break his fast with him few days ago.

Ah, that is no proof o. For all we know, PMB could have done that in Western Zamany, yowa. grin cheesy grin

When Johnny Walker meets dope sociable monarch, even Vietnam, Ukraine or Sweden cannot be ruled out. grin
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by teacherbim(f): 7:41pm On Jul 03, 2016
Ajala travels all over the axis
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by Thobiy(m): 7:49pm On Jul 03, 2016
praizeblog:
wow
Gorgeous
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by drkells(m): 8:16pm On Jul 03, 2016
The swagger king lolz
9jacodedgist:
See More Of Ooni Of Ife And Wife's Lovely Photos, Here http://www.9jacodedgist.com/2016/07/ooni-of-ile-ife-and-wife-wuraola-look.html?m=1
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by Ademoore07(m): 9:05pm On Jul 03, 2016
AreaFada2:


Ah, that is no proof o. For all we know, PMB could have done that in Western Zamany, yowa. grin cheesy grin

When Johnny Walker meets dope sociable monarch, even Vietnam, Ukraine or Sweden cannot be ruled out. grin


For your mind abi?
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by Ademoore07(m): 9:07pm On Jul 03, 2016
lordkhalifa:
why are they uploading old pictures


Bloggers self


I read it on the punch newspaper last week
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by lordkhalifa(m): 9:44pm On Jul 03, 2016
Ademoore07:



I read it on the punch newspaper last week
be like say Dem time and our time no be the same thing undecided
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by olubenjazzy(m): 9:56pm On Jul 03, 2016
To me. I don't get it at all for now.
About d Ooni of Ife traveling here and there
Maybe those with better knowledge about this shud enlighten me d more.

#no hate in anyway
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by tayo200(m): 10:51pm On Jul 03, 2016
see my crush o
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by Tequilah: 11:11pm On Jul 03, 2016
9jacodedgist:
His majesty, Ooni of Ife, Oba Ogunwusi and his wife Yeyeluwa Olori Wuraola Ogunwusi look gorgeous from these photos captioned at The Marlton Golf Club, Maryland.

https://www.instagram.com/p/BHWyaWNDF2z

This woman will make aso-oke and adire go out of fashion, with her preference for lace & satin fabrics. I used to think that Oloris (or queens) were supposed to uphold the tradition and culture of their people, by promoting their cultural outfits. This lady seems to have forgotten that. And why does she always wear her shawl on the right shoulder, when it is supposed to be on the left?

Anyway, na wetin concern me sef? undecided Thank God that the royal queens of other traditional rulers in Yoruba land know how to put together their cultural outfits really well. The headties or geles of those Tejuosho queens, are a source of inspiration! cheesy
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by PastorAji(m): 3:50am On Jul 04, 2016
I hold the Traditional stool in high regards.......
but truth be told, i hate it when he travels around the world
or i am tempted to ask....
has he abdicated the throne

i need money to do chalk business. someone dey waste money on foreign trip
Re: Ooni Ogunwusi And Wife, Wuraola Look Stunning In New Photos by isalegan2: 5:22am On Apr 21, 2018
shamecurls:


[b]Kabiyesi Ooni Oba Adeyeye Ogunwusi Ojaja Keji Omo Ojaja fidi ote jale Omo Ayi kiti Ogun Omo etiri Ogun Kare o Leyoo aje okun Ooni Ajere aboju jojo New Ooni of Ife, Enitan Ogunwusi New Ooni of Ife, Enitan Ogunwusi Oke leyin Moore O taye so bi igba Omo Laade Omo Ibi ro Omo ajongbodo Omo osun meru ti kun Omo ibi ola ti n wa Omo Ayikiti Ogun tiri Ogun Mo rejana bi oni roko aburo etiri Omo Degbin Mo nlo nre igbode Omo Luusi Omo arugbo-ile igbode abika lorun Omo o fose foso, komo Olominrin feeru fo Omo oke mo ri tikun aya sile. Omo afinju oloja mo ledena meji Omo afinju oloja mo re pole owu. wari oore naa ke e momo Olominrin, Ona na ro mo Ooni ria. Omo Ekun sun-un birade, Omo Odelu kan- bi, Omo opo mefa oo lerunwa Ade temi efeefa ni ere Omo bodere agboobon, Ikoko degbo deru, . Omo ajongbodo. Omo Debooye Omo Giesi ijana Mo ba Giesi rejana Mo ba Debooye a repole Omo igun gbebo – mo re igbode Omo igun la gba Omo igun la je Omo igun kogokogo lorule Igun ile rin-in gbebo Akalamagbo ile rin gbo eru titu Bi ‘ha je tan mun tan Han moke ikole gun Mosi ikole Yanrin mi obu lode ibi an ba ti ba’gun a tii se igun loore Omo igun aare mo re ipole Omo igun gbebo igbode nile re O re more bi oni roko Ooro lo to rise de Han magbala sawesu Han merinla funfun sekeji Adimunia Bilia oooo Adimunia Orisa keji Yesi a bimo re kope I’ooni o Adimunia. Biila Egberin ekun Ajalaye elegberin ikere Egberin ekun naa si koni rise dodo Adimunia Erin a fin bi okin Omo erin gangan ile Omo erin gangan ode Omo erin fi mi joye korun mi mo Omo erin fi mi joye ki ndekun bebe ona yiye Abu ajana ogbe Oba Adeyeye seerin oko bi idikun Oloja Omo Ogunwusi Adefisan Yeuke Koo ba ti mun’gun koloree A ore a han Omo Osun meru tikun Omo oye ni moore Maa niso ni gbangba Omo Abodere Omo Agboo ibon Owolomu ero agbada Omo Ayidina Omo Ayilubii Ponpola abeso jingbinni O dabi oruru laofin Oni rakun saye Yesi b’ooni mi wi o Oke an setile gun Mo roke etiri Ojaja mo mi rodi Tigbo tiju a ke riri Ayidina Odi ile lo mi ree ni Abi toko – Ayilcibii Omo Dodo bi ide Omo Ayikiti Oba Etiri Oba ni Moore Omo Giesi Degbin koko o hanro igbode koko o hanro Kan fi wun Ooni seje lori opo Eran lo jagbagba Omo Olominrin Ototo Oniyan lo je tomo Giesi Oni tii goke esinminrin Ko wi eru segi npa un Omo alaran orin Omo erin meji alo Omo Ologbenla a ridi ire gabo A riwo obi salejo Paraka ode igbodo Ologbenla a ya’mo paara koji A yidina bi oke O soko ekiti soko akoko Oni akoko nbimo de lese oke O degbo Igbin O di kaka bi Oni nrogun Me tete mo wi aje okun lo bi o Omo Agbedegbede Oyibo Omo Agbagba orire nso bi eyokunyokun Opoto nso bi ikan were nile mi Omo o soro ko sikisiki bose Omo o soro fese saworo bade Omo o soro jo somunlele rodo Omo o soro gbokunrin niyawo Omo olodun besebese Oji Oniyan lo bese somi ria ni morire agbada Agbagba mi so ipete feye je loja ife Oni gunyan koko ko wi eyin un bu iloni gun Omundunmudun adofun dekuru ti maa se Olori mi ta Alakara mi ta Oporoporo o nso bi eru isu Ari tii ala Ibee ja ibee maa se sabuja re Omo Onile aran ^ Mo mi rele mo mi laa sun Omo Oloju orunO rigbin ninu oko o fi dooro He Omo Akundinrin esa Omo Igun aare lo bi o omo onitaji Oni Giesi bi gbogbo ko bi gbogbo Ke de lade ale lo loyun re Itupa meta ona ilase Ikan nse ni ni rora Ikan gbe itupa mo ni O wi epo to ni Omo Nibaayo Abu iteni mo ba Giesi lo Omo owa too lukin foba Omo igun gee ore Omo igunlade yoko Gresi modi Gresi fire gbe lese Man diro ni Moore Maa rebi agbon re Omo Elekole Oni bimo kan ko yeniyan O ya jugba eriwo Omo lo Omo Giesi Omo Debooye Laroka modi Giesi fire gbe lese E si un a soloja ko modi korun. Kare o Oba Adeyeye Enitan Ogunwusi Omo baba ria omo Oba Ropo Ogunwusi Luuyin – Arobaade yeye oro nijesa Man wi ki Lowa gbe’bi Man gbegigun Man wi ki woye gbebi O gbaraba Man Feyinkunie Fanimowu gbebi titi o fi de’bokun Kabiyesi o Ooni Oba Adeyeye Eniitan Ogunwusi Ade a pe lori Bata a pe lese. Ku o eye re o, Babatunde Akande Olewa lowo Olesi merindinlogun Mejo njoko Mejo salarije


Kabiyesi o.
[/b]
Copied.

(1) (2) (Reply)

Ooni Disowns Statement From His Palace On Issue With Oba Of Lagos / Considering A Yoruba Tattoo: Ideas? / A Nairalander With His Village Masqerade

(Go Up)

Sections: politics (1) business autos (1) jobs (1) career education (1) romance computers phones travel sports fashion health
religion celebs tv-movies music-radio literature webmasters programming techmarket

Links: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10)

Nairaland - Copyright © 2005 - 2024 Oluwaseun Osewa. All rights reserved. See How To Advertise. 25
Disclaimer: Every Nairaland member is solely responsible for anything that he/she posts or uploads on Nairaland.