Welcome, Guest: Register On Nairaland / LOGIN! / Trending / Recent / New
Stats: 3,149,922 members, 7,806,680 topics. Date: Tuesday, 23 April 2024 at 08:40 PM

Aeroplani Odaboo, Bamiki 'iyami Eleko, Eko Meji Tofu 'nmi Oyomi O 'oyomi: - Culture - Nairaland

Nairaland Forum / Nairaland / General / Culture / Aeroplani Odaboo, Bamiki 'iyami Eleko, Eko Meji Tofu 'nmi Oyomi O 'oyomi: (2082 Views)

Please What Does The Yoruba Phrase "irawo E Yin Meji Papo" Mean? / "oriki Eko": Who Originated It? / Lagos (eko) Who Owns It? (2) (3) (4)

(1) (Reply) (Go Down)

Aeroplani Odaboo, Bamiki 'iyami Eleko, Eko Meji Tofu 'nmi Oyomi O 'oyomi: by bee444: 7:15pm On Jul 08, 2010
Abegi, make una complete the rest jare, Can't just get this off my mind since morning, I wonder o!
Re: Aeroplani Odaboo, Bamiki 'iyami Eleko, Eko Meji Tofu 'nmi Oyomi O 'oyomi: by denzel2009: 7:27pm On Jul 08, 2010
Mo ri ran wo l'agege, aja wo ewu . . .
Re: Aeroplani Odaboo, Bamiki 'iyami Eleko, Eko Meji Tofu 'nmi Oyomi O 'oyomi: by weblessyou: 11:58am On Jul 09, 2010
@bee thks
chei! i lik da song 2uuuuuuuuuuu much
i go turn pickin again o, auty idowuogbo mak u come breastfeed me o, muueeee hnnnm muuee

Aeropulani to mi lo, Bami ki'yami Eleko, Eko Meji To funmi Oyomi O oyomi, gbamu gbamu, jigi jigi.
pls mak some1 complete d rest o

this1 nko
baba mi kolee be. Mama mi kolee be, emi nikan 'nmole be, be be be mole be, be!
Re: Aeroplani Odaboo, Bamiki 'iyami Eleko, Eko Meji Tofu 'nmi Oyomi O 'oyomi: by weblessyou: 12:02pm On Jul 09, 2010
chei!
Sokoto pepe is a nicka, eja dindin is a fish, omi garri is a water, eg omi agbon!
Re: Aeroplani Odaboo, Bamiki 'iyami Eleko, Eko Meji Tofu 'nmi Oyomi O 'oyomi: by weblessyou: 5:41pm On Jul 09, 2010
Owole abi kowole, owole lo ba folake, folake aladi agbon, ìpara 'tomodé tàgbà!
Re: Aeroplani Odaboo, Bamiki 'iyami Eleko, Eko Meji Tofu 'nmi Oyomi O 'oyomi: by weblessyou: 5:45pm On Jul 09, 2010
Fasasi faso faa ninu egbe, gbogbo egbe da oju bo, owa 'nsunkun funn!
Funnnnnnn:-) who farted? (Its who polluted da air then, cos we no no wettin be fart sef, we just dey fart dey go)
Re: Aeroplani Odaboo, Bamiki 'iyami Eleko, Eko Meji Tofu 'nmi Oyomi O 'oyomi: by Nobody: 10:03am On Jul 14, 2010
grin
memories of my growing up years if offa, oh deja vu
Re: Aeroplani Odaboo, Bamiki 'iyami Eleko, Eko Meji Tofu 'nmi Oyomi O 'oyomi: by Crazybabe(f): 2:22am On Jul 21, 2010
lol I remember just like yesterday singing this song, miss those days smiley

(1) (Reply)

Anyone Could Give Me Contacts Of Babalawo In Nigeria? / The Oldest And First Tribe To Settle In Nigeria / Kini Mi Nyun Mi,kini Ki Nse Si?

(Go Up)

Sections: politics (1) business autos (1) jobs (1) career education (1) romance computers phones travel sports fashion health
religion celebs tv-movies music-radio literature webmasters programming techmarket

Links: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10)

Nairaland - Copyright © 2005 - 2024 Oluwaseun Osewa. All rights reserved. See How To Advertise. 49
Disclaimer: Every Nairaland member is solely responsible for anything that he/she posts or uploads on Nairaland.