Welcome, Guest: Join Nairaland / LOGIN! / Trending / Recent / New
Stats: 2,488,473 members, 5,641,394 topics. Date: Friday, 05 June 2020 at 03:14 PM

University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) - Business - Nairaland

Nairaland Forum / Nairaland / General / Business / University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) (43595 Views)

How Airtel Is Owing Me N4k And Still Don't Want To Pay Me After Several Complain / CBN Ban On OMO Threatens N9.4 Trillion Pension Investment Returns / Folorunsho Alakija Is Building Famfa Towers, Costs N60 Billion (2) (3) (4)

(1) (2) (3) (4) (Reply) (Go Down)

University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by ebosie11(f): 9:12am On Dec 08, 2016
According to multiple online sources,Faculty of Agriculture,University of Ibadan has ventured into rice production.A 10kg bag of the rice costs N4000 while a 25kg bag costs N9,500.

I must commend UI for this wonderful feat.

Source: http://www.trezzyhelm.com/2016/12/university-of-ibadan-ventures-into-rice.html

13 Likes 3 Shares

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by thesicilian: 9:16am On Dec 08, 2016
Laudable. But that price is no different from what we have in the market already, because by extrapolation, 50kg will still cost about 18-20k

75 Likes 2 Shares

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by stobery(m): 9:23am On Dec 08, 2016
Nonsense, what will make a 50kg bag of local rice to cost 19k?

Are they also buying dollar from the BDC?

90 Likes 8 Shares

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by fiizznation: 9:30am On Dec 08, 2016
This is nice. Nobody operates a mono economy in this "capitalist" world anymore. If only the evil empire called pdp didn't waste 16yrs doing nothing, Nigeria would have definitely made tremendous progress in agriculture, housing, education, health etc. But what did we get during pdp's era of corruption and impunity, NOTHING.

PDP pushed the country into recession, they gave us gigantic poverty and terrorism, and the thieves still have the nerves to point their leprosy inflicted fingers at APC. Anyway Nigerians will surely be grateful for making the right decision, the decision of voting for positive change, the decision of putting nigeria on the right track, the decision of sending those pdp penrobbers back to where they rightly belong

112 Likes 11 Shares

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by emeraldknytt(m): 9:32am On Dec 08, 2016
stobery:
Nonsense, what will make a 50kg bag of local rice to cost 19k?

Are they also buying dollar[color from the BDC?
You know what? You're so on point. smiley smiley smiley

64 Likes 6 Shares

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by emeraldknytt(m): 9:36am On Dec 08, 2016
fiizznation:
If only the evil empire called pdp didn't waste 16yrs doing nothing, Nigeria would have definitely made tremendous progress in agriculture, housing, education, health etc. But what did we get during pdp's era of corruption and impunity, NOTHING.

PDP pushed the country into recession, they gave us gigantic poverty and terrorism, and the thieves still have the nerves to point their leprosy inflicted fingers at APC. Anyway Nigerians will surely be grateful for making the right decision, the decision of voting for positive change, the decision of putting nigeria on the right track, the decision of sending those pdp penrobbers back to where they rightly belong
I shall help you toss it where it rightfully belongs

116 Likes 7 Shares

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by fiizznation: 9:42am On Dec 08, 2016
thesicilian:
Laudable. But that price is no different from what we have in the market already, because by extrapolation, 50kg will still cost about 18-20k
Young man, we are talking about sincere diversification here. At least we are seeing how nigerians are producing what they will consume and not the other way round. The price will definitely be slashed in the long run, this I'm very sure of.

59 Likes 6 Shares

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by muykem: 9:47am On Dec 08, 2016
You don't consider price alone. The rice is locally produced hence employment opportunities for our teaming youth.
thesicilian:
Laudable. But that price is no different from what we have in the market already, because by extrapolation, 50kg will still cost about 18-20k

29 Likes 3 Shares

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by chriskosherbal(m): 9:53am On Dec 08, 2016
Well given the prices which a bit on the high side.... it is still a welcome development.

2 Likes

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by kolaaderin: 10:01am On Dec 08, 2016
muykem:
You don't consider price alone. The rice is locally produced hence employment opportunities for our teaming youth.

Good way to think. Nigerians without brain will query why the price would have to be hi, not observing the huge benefit we are gaining from local production.

- less stress on naira to dollar exchange rate
- employment opportunities to the masses.
- later in the future a good source of foreign earnings to the country.
- and a nation that can never go hungry no matter the world crisis.

25 Likes 3 Shares

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by seunfly: 10:09am On Dec 08, 2016
fiizznation:
Young man, we are talking about sincere diversification here. At least we are seeing how nigerians are producing what they will consume and not the other way round. The price will definitely be slashed in the long run, this I'm very sure of.
muykem:
You don't consider price alone. The rice is locally produced hence employment opportunities for our teaming youth.

Great way to think, u shouldn't argue with some people because they are too emotional and sentimental to think.

While Americans voted to have their goods produced in America even with clear evidence that it will cost more in the market some silly Nigerians are discrediting local production because it is same price with imported.

We can all see why America is far better than Nigeria, to make the matter worse most of the people discreting it are unemployed youth that may have chance to be gainfully employed if this things are encouraged.

Is it not better to buy cement, rice, computer, phones, clothe, building materials, furniture's, automobile etc at exorbitant price and we are all gainfully employed in the company that makes those goods than to be poor and jobless while we buy cheap foreign products.

Nigerian youth have to think and start reasoning like their counterparts in the other side of the world otherwise we will remain backward for long.

61 Likes 7 Shares

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by shiftbutton: 10:17am On Dec 08, 2016
Now the students of agric department can put into practice what they are taught in the class and not dwell so much on theory.

2 Likes 2 Shares

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by Mustack: 10:18am On Dec 08, 2016
THANK GOD PPL CAN UNDERSTAND THE TRUE DIVERSIFICATION... ITS JUST A MATTER OF TIME WHEN COMPETITION HIT THE MARKET THATS WHEN THE PRICE WILL CALL CRASHING....
I CANT WAIT 2017 ME TOO CANT WAIT TO START AGRIC

3 Likes 1 Share

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by thesicilian: 12:04pm On Dec 08, 2016
fiizznation:
Young man, we are talking about sincere diversification here. At least we are seeing how nigerians are producing what they will consume and not the other way round. The price will definitely be slashed in the long run, this I'm very sure of.
Don't ever refer to someone you haven't seen as "young man" again. Its disrespectful.

54 Likes 2 Shares

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by Nobody: 12:50pm On Dec 08, 2016
Is it tasty?Hope its not like Ijebu Garri shocked

1 Like 2 Shares

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by ItsawrapOutfit: 12:51pm On Dec 08, 2016
First from Ibadan

This must the outcome of a credible agricultural research unlike some citadel of education that only specialise in producing sachet (pure) water in the name of running a business venture

3 Likes

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by Nobody: 12:51pm On Dec 08, 2016
grin grin grin grin
Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by Nobody: 12:51pm On Dec 08, 2016
Nice1
Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by realGURU(m): 12:52pm On Dec 08, 2016
The following are corruption scandal in which immediate past president of the federal republic of Nigeria, Dr. Goodluck Jonathan is alleged to be part of it. GEJ in $1.3 billion Malabu fraud scandal, the uk court testify that the deal is not in the interest of Nigerians and was surprise why a read more http://saharareporters.com/2016/12/08/efcc-gej-1.3-billion-malabu.html
Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by admax(m): 12:52pm On Dec 08, 2016
All this rice this rice that being produced by everybody for 9k etc is now getting ridiculous!

Can we produce rice in commercial quantity? That's the main question and not producing rice for few hundred people, then shouting about it all over social media.

Nigerians eat tonnes of millions of rice per day!

9 Likes

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by steppins: 12:54pm On Dec 08, 2016
For how many bags? Order for one trailer, the rice go finish. Lol

2 Likes

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by Ofemmanu1: 12:55pm On Dec 08, 2016
Some ugandan Igbos won't like this news.
The only thing they do is shout afonja upandan.

2 Likes

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by louiskay(m): 12:55pm On Dec 08, 2016
@@@

Fantastic.

But 25kg should be sold for less.
Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by ephi123(f): 12:56pm On Dec 08, 2016
seunfly:



Great way to think, u shouldn't argue with some people because they are too emotional and sentimental to think.

While Americans voted to have their goods produced in America even with clear evidence that it will cost more in the market some silly Nigerians are discrediting local production because it is same price with imported.

We can all see why America is far better than Nigeria, to make the matter worse most of the people discreting it are unemployed youth that may have chance to be gainfully employed if this things are encouraged.

Is it not better to buy cement, rice, computer, phones, clothe, building materials, furniture's, automobile etc at exorbitant price and we are all gainfully employed in the company that makes those goods than to be poor and jobless while we buy cheap foreign products.

Nigerian youth have to think and start reasoning like their counpart in the other side of the world otherwie we will remain backward for long.

Policies should be put in place to enforce this. Expecting people to use emotion / sentiment to make such decisions won't work!

7 Likes 1 Share

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by Xtfield(m): 12:56pm On Dec 08, 2016
stobery:
Nonsense, what will make a 50kg bag of local rice to cost 19k?

Are they also buying dollar from the BDC?
We will buy it even if it is costlier than the imported one. That is the way to encourage local production, diversify our economy and end recession. Great Uites!

11 Likes 2 Shares

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by calabaman(m): 12:57pm On Dec 08, 2016
I weep for my country.
Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by Goroz: 12:57pm On Dec 08, 2016
calabaman:
I weep for my country.
Weep for yourself

11 Likes

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by calabaman(m): 1:00pm On Dec 08, 2016
Goroz:

Weep for yourself

Your comment or lack of one therein is of no consequence to me.

F*CK off... You have been warned.

1 Like

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by dallyemmy: 1:00pm On Dec 08, 2016
It shouldn't stop at rice production alone. We need to venture into automobile and IT also.

2 Likes

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by QuietHammer(m): 1:01pm On Dec 08, 2016
calabaman:
I weep for my country.
As Go.roz righly said, weep for yourself if you can't give valid reasons for weeping for this country as regards the op.

3 Likes 1 Share

Re: University Of Ibadan Produces Rice, 10kg Costs N4k, 25kg Costs N9,500 (Pics) by Malakh: 1:01pm On Dec 08, 2016
I understand that he was trying to ridicule him by saying young man but not all young men are stupid/ignorant, wisest man on earth was a young man,Scriptures says great(aged) men are not always wise but the inspiration of the Most High gives men wisdom,I'm a young man and proud of it I can teach a lot of aged people wisdom, this is why wisdom is revealed to babes(young men)
thesicilian:

Don't ever refer to someone you haven't seen as "young man" again. Its disrespectful.

(1) (2) (3) (4) (Reply)

Femi Otedola Having Lunch With Temi, His Daughter, Mr. Eazi’s Wife To Be / Advertising On Nigerian TV And Radio / Crazy Request A Fan Posted On Dangote's Twitter Handle(screenshot)

(Go Up)

Sections: politics (1) business autos (1) jobs (1) career education (1) romance computers phones travel sports fashion health
religion celebs tv-movies music-radio literature webmasters programming techmarket

Links: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10)

Nairaland - Copyright © 2005 - 2020 Oluwaseun Osewa. All rights reserved. See How To Advertise. 96
Disclaimer: Every Nairaland member is solely responsible for anything that he/she posts or uploads on Nairaland.