Welcome, Guest: Register On Nairaland / LOGIN! / Trending / Recent / New
Stats: 3,151,607 members, 7,812,995 topics. Date: Tuesday, 30 April 2024 at 02:19 AM

Computer Science Project Topics For Final Year - Education - Nairaland

Nairaland Forum / Nairaland / General / Education / Computer Science Project Topics For Final Year (208 Views)

FUTA Final Year Students Sign Out In Style (Photos) / DELSU Final Year Student Dies After Experiencing Severe Menstrual Pain (photos) / 10 Carry Over In My Final Year. What Should I Do? (2) (3) (4)

(1) (Reply)

Computer Science Project Topics For Final Year by nensamuel: 4:00pm On Nov 28, 2017
Thousands of computer science project topics are available on codemint.net with their source code for final year student. The project topics are together with the materials from chapter one to five. You can even get read the abstract and introduction of each project topic right now. You can download the material easily after sending to your email. Check the topics and you will never regret it.

Below are the some of the computer science project topics:

1. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A COMPUTERIZED INFORMATION SYSTEM FOR A HUMAN RIGHT BASED ORGANISATION

2. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF APPOINTMENT MANAGEMENT SYSTEM (A CASE STUDY OF UNITHECH HOSPITAL)

3. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A COMPUTERIZED STADIUM MANAGEMENT INFORMATION SYSTEM

4. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A COMPUTERIZED MEASURING INDEX FOR A NATION GNP

5. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A COMPUTERIZED OFFICE INVENTORY SYSTEM

6. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A COMPUTERIZED TELEPHONE LINE ALLOCATION SYSTEM

7. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A COMPUTERIZED PROCEDURE FOR PRIVATIZATION OF A CORPORATE ENTERPRISE

8. DESIGN AND IMPLEMENTATION COMPUTERIZED EMPLOYEE CLOCKING SYSTEM

9. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A NETWORK BASED SECURITY INFORMATION SYSTEM

10. DESIGN AND ASSIMILATION OF TEN USER EMAIL PLATFORM

YOU CAN ALSO GET: COMPUTER SCIENCE PROJECT SOURCE CODE

11. EFFECTIVE CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY AS A BUSINESS SURVIVAL STRATEGY IN A DEPRESSED ECONOMY

12. IMPACT OF VOCATIONAL GUIDANCE ON CAREER CHOICE OF SECONDARY STUDENTS

13. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A COMPUTER BASED BILL OF MATERIAL PROCESSING SYSTEM

14. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AIRLINE RESERVATION AND TICKET BOOKING SYSTEM

15. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN ONLINE COUNSELING MANAGEMENT SYSTEM

16. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN AUTOMATED REAL ESTATE PROPERTY MANAGEMENT SYSTEM

17. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN ONLINE EVENT MANAGEMENT SYSTEM

18. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN ONLINE BLOOD BANK MANAGEMENT SYSTEM

19. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN ONLINE TOURS AND TRAVEL MANAGEMENT SYSTEM

20. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A TOLL TAX MANAGEMENT SYSTEM

YOU CAN ALSO HIRE A PROGRAMMER FOR YOUR SOURCE CODE

21. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN ONLINE POST OFFICE MANAGEMENT SYSTEM

22. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN ONLINE PHARMACY STORE MANAGEMENT SYSTEM

23. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF HEALTH CARE MANAGEMENT SYSTEM

24. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A COMPUTERISED ONLINE EXAMINATION SYSTEM FOR STAFF RECRUITMENT

25. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A COMPUTERIZED PRICE DETERMINING SYSTEM

26. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN EXPERT SYSTEM ON TROUBLESHOOTING AND MAINTENANCE OF PRINTER

27. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A SOFTWARE BASED QUALITY CONTROL SYSTEM

28. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A COMPUTERISED TRAFFIC OFFENCE DOCUMENTATION SYSTEM

29. DESIGNS AND IMPLEMENTATION OF COMPUTERIZED MOTOR VEHICLE NATIONAL PLATE NUMBER GENERATION SYSTEM

30. Design and Implementation Of Student Examination Result Processing System

YOU CAN ALSO READ: EDUCATION PROJECT TOPICS

31. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF STATE CIVIL SERVICE PAYROLL ACCOUNTING SYSTEM

32. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF COMPUTERISED STUDENTS’ IDENTITY CARD (ID CARD) SYSTEM

33. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A COMPUTERIZED HOTEL MANAGEMENT SYSTEM

34. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF COMPUTERIZED LIVESTOCK MANAGEMENT INFORMATION SYSTEM

35. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A COMPUTER BASED SEAPORT BILLING SYSTEM

36. DESIGN AND SIMULATION OF A PERSONAL COMPUTER TEMPERATURE CONTROL SYSTEM

37. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN ELECTRONIC DICE DISPLAY WITH AUDIO UNIT

38. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A COMPUTERISED ONLINE TRADING COMMUNITY WEBSITE

39. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF COMPUTERISED STAFF REMUNERATION SYSTEM

40. DESIGN AND IMPLEMENTATION OF SOFTWARE FOR MORTGAGE BANKING

FOR MORE THOUSAND COMPUTER SCIENCE PROJECT TOPICS WITH SOURCE CODE CLICK HERE

(1) (Reply)

Selenium Online Training With Real Time Industry Experts / Fuoye Students Debunk Report On Registrar’s Removal / Knowledge And Human Development

(Go Up)

Sections: politics (1) business autos (1) jobs (1) career education (1) romance computers phones travel sports fashion health
religion celebs tv-movies music-radio literature webmasters programming techmarket

Links: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10)

Nairaland - Copyright © 2005 - 2024 Oluwaseun Osewa. All rights reserved. See How To Advertise. 12
Disclaimer: Every Nairaland member is solely responsible for anything that he/she posts or uploads on Nairaland.