Welcome, Guest: Register On Nairaland / LOGIN! / Trending / Recent / New
Stats: 3,150,648 members, 7,809,446 topics. Date: Friday, 26 April 2024 at 09:46 AM

How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! - Culture - Nairaland

Nairaland Forum / Nairaland / General / Culture / How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! (42928 Views)

Female Regents In Yoruba Land. / Mrs Dike An Igbo Citizen To Become The First Female OBA In Yoruba / How To Say "I Love You" In The Various Nigerian Languages (2) (3) (4)

(1) (2) (Go Down)

How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by aznshorty(f): 11:51am On Jan 05, 2008
Is anybody help me how to say "I miss you" in yoruba tongue
Thank u so much, muahhh grin
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by tasiana(m): 3:51pm On Jan 07, 2008
Mo miss ee gooo
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by deeteeneey(f): 8:42pm On Jan 07, 2008
ayun ee yun me. nt so sure.

3 Likes

Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by topkin(m): 9:34pm On Jan 07, 2008
Mo'n sa'aro e OR Aro e n so mi,

wo i no kno o jare
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by omena555(f): 10:21am On Jan 08, 2008
top_kin:

Mo'n sa'aro e OR Aro e n so mi,

wo i no kno o jare
LOL grin
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by MP007(m): 6:18am On Sep 19, 2008
a RA e yun mi
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by timbabng(m): 11:11am On Sep 19, 2008
a ro e ro mi embarassed
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by JustGood(m): 11:36am On Sep 19, 2008
Hai Mees Yu

2 Likes

Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by MP007(m): 12:21pm On Sep 19, 2008
JustGood:

Hai Mees Yu
HA WERE OMO!!! grin
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by JustGood(m): 12:26pm On Sep 19, 2008
MP007:

HA WERE OMO!!! grin

he he he. No be so?
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by phammyus: 1:49am On Sep 20, 2008
[font=Lucida Sans Unicode][/font][color=#990000][/color][b][/b]Okan mi fa si o
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by EDIPO(m): 2:35am On Sep 20, 2008
nice attemps all thru except for the commedians.

i think this is also correct,

arigbon e nda mi.

cheers grin
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by titilaelae(f): 4:18pm On Sep 22, 2008
Okan mi nsaferi e
Okan mi nfa si e

It's an old thread, I hope the poster still misses the person anyway wink
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by zelaws: 6:15pm On Sep 22, 2008
aro re nsomi
okan mi n saferi e
okan mi nfa e
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by Nobody: 11:18pm On Sep 22, 2008
Adult: Aro yin so mi

younger than you : Aro e so mi
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by bigfather(m): 8:49am On Sep 23, 2008
Thank God sat una never forget una roots.

Adupe lowo oluwa !
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by jintujinta(m): 4:41pm On Sep 23, 2008
Ayun e n yun mi.

Mon saferi e.

Oju mi wa lona o.

Ti mi o ba rie , mi o le sun o. ( You know even in english, you can say you miss someone without using the three word statement.)
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by Cactus(m): 7:39pm On Feb 24, 2009
I am not a yoruba person, but I know how to speak and i studied in school with one of those akomolafe books.

It is really difficult reading this thread. Cant get the proper tonation. Wish nairaland had audio support. That would be better.
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by Fhemmmy: 8:59pm On Feb 24, 2009
Mo to miss baje
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by farotika(m): 4:03pm On Feb 25, 2009
Si Olukowe,

Ayun e nyun mi

Aaro e nsan mi

Okan mi nsaferi re

Okan mi nfa si e


All join means "I miss u" grin cheesy
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by chamotex(m): 10:34pm On Feb 25, 2009
@ topic

Mofe Dobo
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by Nobody: 10:38pm On Feb 25, 2009
farotika:

Si Olukowe,

Ayun e nyun mi

Aaro e nsan mi

Okan mi nsaferi re

Okan mi nfa si e


All join means "I miss u" grin cheesy
Aaro e nso mi abi aaro e nsan mi? shocked shocked

chamotex:

@ topic

Mofe Dobo
Celibate?

The last time I checked, someone celibate does not what an obo is. lipsrsealed lipsrsealed
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by Nobody: 10:40pm On Feb 25, 2009
Looks at Chamotex's siggy, again.
Keep ur wife away
Cos I'll love-vendor ur wife
Put rims on ur wife
22's on her
Oh oh, yea, this explains it.
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by chamotex(m): 11:51pm On Feb 25, 2009
grin grin grin warreva
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by farotika(m): 12:36pm On Feb 26, 2009
HeatFusion:

Aaro e nso mi abi aaro e nsan mi? shocked shocked
Celibate?

The last time I checked, someone celibate does not what an obo is. lipsrsealed lipsrsealed

My sweet love, aaro e nsan mi ni o. nso mi wrong gan an ni kiss kiss
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by steaming(f): 3:30pm On Feb 26, 2009
a na m e miss i. grin

dats ibo, it may come in handy grin
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by farotika(m): 4:49pm On Feb 27, 2009
Go awaayyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by sistawoman: 9:34pm On Feb 27, 2009
So which one is correct.
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by Nobody: 10:27pm On Feb 27, 2009
farotika:

My sweet love, aaro e nsan mi ni o. nso mi wrong gan an ni kiss kiss
LOL hey babe. . . .aaro e nan so mi na wink "nso" sounds oyo, se omo oyo ni e?
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by Moyola(f): 10:34pm On Feb 27, 2009
I miss yu die! = Mo miss e feku feku! tongue
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by TOYOSI20(f): 10:36pm On Feb 28, 2009
TOPIC
Mo ti mizz e pka!!! wink- I miss you much!!
Re: How To Say "i Miss You" In Yoruba? Plz Help Me! by Nobody: 10:56pm On Feb 28, 2009
TOYOSI20:

TOPIC
Mo ti mizz e pka!!! wink- I miss you much!!
Toyosi, mo ti miss e gan. . . . ibo lo ti lo lati ojo yi? cry

(1) (2)

Ilu Aje (The Land Of The Wizard) / Idris Adanno: 'Sultan Of Shuwa Arabs Of Edo State' Coronation Sparks Outrage / Oba Of Benin, Ewuare, In Private Jet With His Chiefs (Photos)

(Go Up)

Sections: politics (1) business autos (1) jobs (1) career education (1) romance computers phones travel sports fashion health
religion celebs tv-movies music-radio literature webmasters programming techmarket

Links: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10)

Nairaland - Copyright © 2005 - 2024 Oluwaseun Osewa. All rights reserved. See How To Advertise. 17
Disclaimer: Every Nairaland member is solely responsible for anything that he/she posts or uploads on Nairaland.