Welcome, Guest: Register On Nairaland / LOGIN! / Trending / Recent / New
Stats: 3,150,618 members, 7,809,266 topics. Date: Friday, 26 April 2024 at 07:02 AM

If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. - Culture (17) - Nairaland

Nairaland Forum / Nairaland / General / Culture / If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. (116543 Views)

Cross Cultural Marriage:interesting Tweets From White Lady Married To A Nigerian / Historical Sites In The Bende And Cross River Regions (photos) / Meeting! Topic: Is Our Culture A Curse? (2) (3) (4)

(1) (2) (3) ... (14) (15) (16) (17) (18) (19) (20) ... (23) (Reply) (Go Down)

Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jamace(m): 9:54am On Oct 23, 2011
Akwa owo khrisponty, eme di o ke thread nyin emi. Esit anem mi eti etie. cool
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jamace(m): 3:25pm On Nov 15, 2011
cool cool cool
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by Agnesqueen(f): 2:35am On Nov 20, 2011
Ibibio isongo smiley
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jamace(m): 7:31pm On Nov 21, 2011
Akamba mma, eme di o. cool
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jamace(m): 7:32pm On Nov 21, 2011
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jamace(m): 8:06am On Nov 24, 2011
Ndito ette, mme kom o. smiley
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by ITbomb(m): 9:13pm On Nov 25, 2011
Jamance nse ke ake awed ke 15 nov ya spambot adelete asio
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jamace(m): 12:28pm On Nov 28, 2011
^^^ Eyaa. Da kpe. Ami diong ke mkpo emi anam de spambot oro. Odiong ndi no owo mfuna eti eti.
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jamace(m): 10:34pm On Dec 03, 2011
Mbok, edi mi o. grin grin
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jamace(m): 7:17am On Dec 08, 2011
kiss kiss kiss
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by odumchi: 5:25pm On Dec 11, 2011
Ibibio-Efik I hail una o.

I want to ask: What are the Ibibio-Efik words for male and female?
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jmaine: 9:19pm On Dec 11, 2011
odumchi:

Ibibio-Efik I hail una o.

I want to ask: What are the Ibibio-Efik words for male and female?

Female = Mwan . . .Male = Edinewo ( Efik) or owuden (Ibibio) wink . . . .
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jmaine: 9:20pm On Dec 11, 2011
Eye mme ediye Nkaiferi nyin . . . Mbok esio uyo . . .
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by odumchi: 1:06am On Dec 12, 2011
Ah, sonsongo. grin
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jmaine: 1:20am On Dec 12, 2011
odumchi:

Ah, sonsongo. grin

Mfana Ibaga (Ibibio) . . Mfana iduwe ( Efik) . . .Meaning No wahala wink . . .
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by Chyz2: 6:57pm On Dec 12, 2011
Are there any Isobo in the house?
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jmaine: 9:02pm On Dec 12, 2011
Chyz*:

Are there any Isobo in the house?

Na Ekwon dey . . .
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by Ndipe(m): 11:03pm On Dec 16, 2011
http://www.akisan.org/documents/2009/2009_town_hall_abstracts.pdf

Please read the above that attempts to debunk myths/superstitions in our culture.
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jamace(m): 8:06am On Dec 17, 2011
^^^Da, amanam etie etie. Mma nkot nwed oro. Ami mo diongo mkpo ediwak idagha emi. Sosongo etie etie.

Mbok, nyom kpukpuru mbufo ekot nwed emi Ndipe asin de ke eyong oko. Ofon eti etie.
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by Ndipe(m): 12:31am On Dec 18, 2011
@jamace, sorry, but I do believe in the existence of these 'myths' in our culture.
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jmaine: 11:47pm On Dec 20, 2011
Mme iban/Nka iferi nyin eye . . .eworo edi oo! se naha ufok emi odobo  . . .eden eden ikpong,  idi nama itie emi edi lively . . Iban ufok esio uyo eh . .
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jamace(m): 9:10am On Dec 23, 2011
^^^ grin Imam oyom ndi gwot mi. grin grin
Ufan mi, akpaniko ke ting o .
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jamace(m): 5:03pm On Dec 24, 2011
Yak inemesit ye emem xmas odu ye kpukpuru mmufo. cool
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jmaine: 3:57am On Jan 04, 2012
jamace:

^^^ grin Imam oyom ndi gwot mi. grin grin
Ufan mi, akpaniko ke ting o .

Obong owo . .nkpo aba die . . . happy subsidy removal new year . .Ete Jonathan obo yin iku dia uwem aba . .Abasi nmodo sha grin
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jamace(m): 6:47pm On Jan 05, 2012
grin grin Da, ami diongo ke mkpo emi anam de ette GEJ O. Etiente ke enye idiok ke mkpo ndomokiet. Enye di dundi united. grin grin
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jamace(m): 11:42pm On Jan 12, 2012
Da, ami nyimeke GEJ esiyo fuel subsidy o. Mkpo a song ku urua idaghami . angry
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jamace(m): 10:06am On Jan 17, 2012
Ndito eka mi, mbuo edu ke mmong? E di mi, mbok.
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by odumchi: 5:13am On Jan 20, 2012
Ibibio na Efik isong o. Mme se nyam isong ke Abia State
cool
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by odumchi: 5:01pm On Jan 27, 2012
I hope I did not say anything offensive o!

odumchi:

Ibibio na Efik isong o. Mme se nyam isong ke Abia State
cool
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jmaine: 9:11am On Jan 28, 2012
jamace:

Ndito eka mi, mbuo edu ke mmong? E di mi, mbok.

Obong owo . .mmo duk ndi . . .Nsiba ki isong cool

odumchi:

I hope I did not say anything offensive o!


You did appreciable well . . nothing offensive grin
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jamace(m): 10:18am On Jan 28, 2012
Obong owo . .mmo duk ndi . . .Nsiba ki isong cool
Etubom, idem mfo o? Mme Boko Haram eyem di gwuot kpukpuru owo ke isong okwusa. Mkpo odiok eti etie.

Eyen eka nyin ewak ke NL. Ami diongo ke ntak emi mmo mi dighe mi. Esit inem ke mi, ma abasi sad sad.


Etubom, ama kot thread emi?.
https://www.nairaland.com/nigeria/topic-856987.0.html

Ama kot, oyokut ke nyin inyene ke leaders ke Nigeria emi. Mbon ino ikpong e du ke govt. Mkpo odiok ke Nigeria o. sad sad
Re: If You Are From Cross River Or Akwa Ibom, This Topic Is For You. Sosongo. by jamace(m): 1:31pm On Feb 07, 2012
Mbok, mbufo ekot thread emi.

https://www.nairaland.com/nigeria/topic-856987.0.html

Ema kot, oyokut ke nyin inyene ke leaders ke Nigeria emi. Mbon ino ikpong e du ke govt. Mkpo odiok ke Nigeria o. sad sad

(1) (2) (3) ... (14) (15) (16) (17) (18) (19) (20) ... (23) (Reply)

Simple Yoruba Words / Phrases And Sentences? / Yoruba Mythology / Ogoja, Cross River Where Cameroonian Mothers Iron Their Daughter's Breast

(Go Up)

Sections: politics (1) business autos (1) jobs (1) career education (1) romance computers phones travel sports fashion health
religion celebs tv-movies music-radio literature webmasters programming techmarket

Links: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10)

Nairaland - Copyright © 2005 - 2024 Oluwaseun Osewa. All rights reserved. See How To Advertise. 18
Disclaimer: Every Nairaland member is solely responsible for anything that he/she posts or uploads on Nairaland.