Welcome, Guest: Register On Nairaland / LOGIN! / Trending / Recent / New
Stats: 3,153,554 members, 7,819,982 topics. Date: Tuesday, 07 May 2024 at 07:53 AM

Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... - Romance (2) - Nairaland

Nairaland Forum / Nairaland / General / Romance / Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... (30520 Views)

6 Places You Should Never Toast A Nigerian Girl / 5 Reactions You Get When You Toast A Nigerian Guy / How To Toast A Nigerian Girl And Win Her Heart (2) (3) (4)

(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (Reply) (Go Down)

Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by peeparty(m): 10:11pm On Jun 14, 2015
Ehrm ehm ehm shocked
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Omotayor123(f): 10:12pm On Jun 14, 2015
Upnepaa:
OK,oruko temi ni UPNEPAA cool mo ni ife re gidi gan (aminat508) ni to ri pe o rewa bi ti awon omo india undecided barca ati chelsea re le je ki motor o gba eyan lipsrsealed gbogbo igba ni ife re ma n pa mi bi oti,infact nitori re ni mo fi fi sinaj ati misssclassy si le tongue (counts a cool cash of $50,000 and give it 2 her) drives away his lamboginy veyron cool
chai.... Aminat508 what u saying
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Nobody: 10:13pm On Jun 14, 2015
wristwatch:


O gbiyanju omo luwabi. Iwo na mo pe ife ti mo si e funfun gbooo bi eye lekeleke


cheesy

Haa! Inu mi dun gan fun nnkan ti e so lale yii, Ife eleyele ni emi naa ni si yin... Se mo le fa yin ni irungbon wink


#TEAM SCENT
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Fulaboy(m): 10:15pm On Jun 14, 2015
It seems like only yoruba is allowed here aminat508 embarassed
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Aminat508(f): 10:16pm On Jun 14, 2015
adeh39:



cheesy

Haa! Inu mi dun gan fun nnkan ti e so lale yii, Ife eleyele ni emi naa ni si yin... Se mo le fa yin ni irungbon wink


#TEAM SCENT
grin grin. TuTu grin , fa ni irungbon oooo wink
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Nobody: 10:16pm On Jun 14, 2015
Omotayor123:
Eeyah... oro ife bi Adanwo ni oooo.
Abi ooo cheesy cheesy


#TEAM SCENT
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Aminat508(f): 10:16pm On Jun 14, 2015
Fulaboy:
It seems like only yoruba is allowed here aminat508 embarassed
no sir ... Check d tittle wink
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Nobody: 10:17pm On Jun 14, 2015
Aminat508:
grin grin. TuTu grin , fa ni irungbon oooo wink

wink wink

Irungbon yen lo sure ju o cheesy




#TEAM SCENT
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by ademoladeji(m): 10:19pm On Jun 14, 2015
adeh39:
Lemme try.....

E kale buoda Wristwatch, bawo ni gbogbo nnkan, Erm... O ti pe ti mo ti n wo yin, E dara gan lomokunrin,
Ife yin ti mu lokan gidi gan ni..... Ti mo ba n wo oju yin bayii, Otutu ma n mu mi ni...... O ma n dabi pe kin ma rin yin ni gbogbo igba..... E jowo, e consider mi, Mo nife yin gidi gan ni.

Aminat508 please come and translate it for my guy o. wink



#TEAM Ademoladeji


Na wa oooooooooooo


Better go take some yoruba classes


You try no be small sha
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Nobody: 10:19pm On Jun 14, 2015
prettythicksme:
Toast ke,na babe i wnt to fuvk u cheesy i love ur boobs and butt.**LOBATAN cheesy
a guy told u dat?
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Nobody: 10:19pm On Jun 14, 2015
Fulaboy:
It seems like only yoruba is allowed here aminat508 embarassed


Abegi toast a lady with your language, Let's see wink




#TEAM SCENT

1 Like 1 Share

Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Fulaboy(m): 10:20pm On Jun 14, 2015
Aminat508:
no sir ... Check d tittle wink
I no fit find any single fulani or hausa lady to toast embarassed
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Nobody: 10:20pm On Jun 14, 2015
adeh39:
Lemme try.....

E kale buoda Wristwatch, bawo ni gbogbo nnkan, Erm... O ti pe ti mo ti n wo yin, E dara gan lomokunrin,
Ife yin ti mu lokan gidi gan ni..... Ti mo ba n wo oju yin bayii, Otutu ma n mu mi ni...... O ma n dabi pe kin ma rin yin ni gbogbo igba..... E jowo, e consider mi, Mo nife yin gidi gan ni.

Aminat508 please come and translate it for my guy o. wink



#TEAM SCENT
u have it all maped out!

1 Like 1 Share

Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Nobody: 10:21pm On Jun 14, 2015
ademoladeji:


Na wa oooooooooooo

Better go take some yoruba classes

You try no be small sha


cheesy cheesy
Thanks cheesy

#TEAM SCENT

1 Like

Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by iPopAlomo(m): 10:21pm On Jun 14, 2015
ahhh... Alhaja Aminat508... awé ma wa...
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by SWAGGAVILLAGE(m): 10:21pm On Jun 14, 2015
ya ne baby,ya yau,Don alaha ba wai ina da dalilin damin ki ba ama gaskiya ina sonki,ba karya,im ba ke ba sai rigiya,gwaji inda ina sonki,baza su iya ba,bani zuchyar ki kawai,zan kula da shi kamar kwai.

2 Likes 1 Share

Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Aminat508(f): 10:22pm On Jun 14, 2015
Fulaboy:
I no fit find any single fulani or hausa lady to toast embarassed
grin shocked
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Nobody: 10:22pm On Jun 14, 2015
Fulaboy:
It seems like only yoruba is allowed here aminat508 embarassed

Toast in ur language joor make we see if it moves us grin
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Fulaboy(m): 10:22pm On Jun 14, 2015
adeh39:



Abegi toast a lady with your language, Let's see wink




#TEAM SCENT
lol you people won't even if I post it tongue imlegend kazo ka kwace ni embarassed
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Aminat508(f): 10:23pm On Jun 14, 2015
iPopAlomo:
ahhh... Alhaja Aminat508... awé ma wa...
. Egbon Mi, June 19 Lamabere fa
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Nobody: 10:23pm On Jun 14, 2015
Jollyjoy:
u have it all maped out!

Lol wink
Thanks cheesy

#TEAM SCENT
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Fulaboy(m): 10:24pm On Jun 14, 2015
LadyBoss1:


Toast in ur language joor make we see if it moves us grin
had it been HalimaSadiya will be here I will have try my luck cheesy



www.nairaland.com/HalimaSadiya
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Nobody: 10:25pm On Jun 14, 2015
Fulaboy:
lol you people won't even if I post it tongue imlegend kazo ka kwace ni embarassed

Lol......... nawa ooo grin




#TEAM SCENT
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Fulaboy(m): 10:25pm On Jun 14, 2015
Aminat508:
grin shocked
And you're laughing at me embarassed
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by iPopAlomo(m): 10:26pm On Jun 14, 2015
Aminat508:
. Egbon Mi, June 19 Lamabere fa

I thought people said 16...
O da baún... kin ya shey nkan ti Mo ni shey...
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by ademoladeji(m): 10:31pm On Jun 14, 2015
*Clears throat

*Coughs
*walks up to Aminat508
Salam Alaekum Hajia Aminat...
Sannu de zua? Yaya dai?
Suna na ademoladeji
Ina son idanunku, kina da kyau sasai walahi!
Kana da kyau yansh de kiraza
A takaice, yarinya, inna son ki sosai...
Ka sanya ni Megida!

1 Like 1 Share

Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Nobody: 10:35pm On Jun 14, 2015
Chaiiii today nah today!
Aminat508, Ku ise ooo grin

#TEAM SCENT
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by sinaj(f): 10:35pm On Jun 14, 2015
Upnepaa:
OK,oruko temi ni UPNEPAA cool mo ni ife re gidi gan (aminat508) ni to ri pe o rewa bi ti awon omo india undecided barca ati chelsea re le je ki motor o gba eyan lipsrsealed gbogbo igba ni ife re ma n pa mi bi oti,infact nitori re ni mo fi fi sinaj ati misssclassy si le tongue (counts a cool cash of $50,000 and give it 2 her) drives away his lamboginy veyron cool


cheesy u rily got me laffin grin

mmua!!! i njoyed it kiss

1 Like

Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Aminat508(f): 10:36pm On Jun 14, 2015
adeh39:
Chaiiii today nah today!

Aminat508, Ku ise ooo grin


#TEAM SCENT
. Iwona Ku ise iyawo wristwatch smiley grin
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by Nobody: 10:37pm On Jun 14, 2015
Aminat508:
. Iwona Ku ise iyawo wristwatch smiley grin


Lol grin

Emi niyen ooo wink

Ololufe mi owon ni bobo yen jare wink



#TEAM SCENT
Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by tohpahz(f): 10:38pm On Jun 14, 2015
cowleg:
Can only toast in my thick onitsha accent.

Tohpahz nwanyi oma, nne mu ooo, ina agbarizim isi. Asanwa ife gi na emezim kam na eko. Ahuru mu gi n'anya ofuma. Nne nene godi mu anya na mkpuru anya mu, iga ahu na mu onwem di serious. Babe aha mu bu emeka, ndi oyi mu na akpom emeka china, enwere mu nkirika ego. Agam akpo gi ga dubai were ego mebisiagi. Nne imara mma nke ukwu, biko nye mu obi nne mu ooo.


Heheheh.. lol. shocked.toobad i can't speak ibo too fluently..

Emeka china.. anulam ihe ikwuru grin.

Ebole ka ino kemgbo??

1 Like

Re: Can You Toast A Girl In Yoruba/hausa/igbo? ... by stephenqueen: 10:39pm On Jun 14, 2015
Alake mi owan ,bawo ni mose fe bere gan.hmmm awon yoruba a mo wipe oro ife bi adanwo lori, looto won puro nitoripe ni ati ojo timo ti fi oju mi kan e ni ife re ti npa mi bi oti cry cry.Ni igbaku gba ti mo bati ri foto re inu mi ma ndun ni smiley,se eyin oju re ni mofe soni abi eyin enu re toh funfun bi egbon owu ni,abi ebun aya ti baba mi loke pese fun o ni kin so ni wink.Alake dakun fe mi, wa lo mo baba ati iya mi.Mo se ileri pe to ba gba fun, oni kabamo.
Ose ololufe mi, i'll be waiting for your reply grin grin.
CC: Aminat508

1 Like

(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (Reply)

A Nairalander's Creative Bank Themed Pre-wedding Pics / This Is The Curves On A Beautiful Muslim Hausa Lady That Got People Talking / 5 Qualities To Look Out For When Looking For A Long-term Relationship

(Go Up)

Sections: politics (1) business autos (1) jobs (1) career education (1) romance computers phones travel sports fashion health
religion celebs tv-movies music-radio literature webmasters programming techmarket

Links: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10)

Nairaland - Copyright © 2005 - 2024 Oluwaseun Osewa. All rights reserved. See How To Advertise. 33
Disclaimer: Every Nairaland member is solely responsible for anything that he/she posts or uploads on Nairaland.